| Az Ezeregyjszaka mesinek letltse .doc formban itt!

Figyelem! A trtnetek elg piknsak! Igazbl felntteknek szlnak!
A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl.
Az Ezeregyjszaka mesi (arab: كتاب ألف ليلة وليلة [Kitb alf lajla va lajla] ’Ezer jszaka s egy jszaka knyve’, perzsa: هزار و یک شب, trk: Bin Bir Gece Masalları, urdu:ایک اور ہزار راتین ولی کتب , hber: אלף לילה ולילה) a legismertebb arab mesegyjtemny, amelynek klnfle vltozatait vszzadok folyamn klnbz szerzk, fordtk s tudsok lltottk ssze. A mesk eredete a kora kzpkori Arbiba s Perzsiba nylik vissza.
A kerettrtnet kt fszereplje Sahrazd s Sahrijr kirly. Amikor a kirly felfedezi, hogy a korbbi felesge htlen volt, szrny bosszt ll az asszonyokon. Mindennap elvesz egy szzet, akit a nszjszaka utn kivgeztet. Vgl a vezre mr nem tall tbb lnyt a birodalomban. Ekkor Sahrazd (ismert Seherezd s Sehrezd nven is), a vezr lnya ajnlkozik menyasszonynak. A nszjszakn Sahrazd elmond egy mest a kirlynak, de nem fejezi be, gy knyszerti a kvncsi Sahrijrt, hogy tartsa t letben. Msnap jszaka, amint befejezi a mest, elkezd (de csak elkezd) egy msikat. s ez gy folytatdik ezeregy jszakn keresztl. A vltozatoknak eltr befejezsk van, de mind megegyezik abban, hogy Sahrijr megkmli Sahrazd lett.
A mesefolyam mfaji tekintetben igen-igen vltozatos: trtnelmi elbeszlsek, szerelmi trtnetek, tragdiakezdemnyek, vgjtki bettek, versek, humoreszkek s muszlim vallsos legendk is vannak kztk. A leghresebb trtnetek:
- 'Al ad-Dn (Aladdin) s a bvs lmpa,
- 'Al Baba s a negyven rabl,
- Tengerjr Szindbd utazsai.
Az Ezeregyjszaka keletkezstrtnete
Az Ezeregyjszaka-korpusz anyagnak trtnete ppen olyan titokzatos s sokrt, mint a mesevilga. Korai kziratai igen ritkk s megbzhatatlanok, s ennek kt igen jelents oka van. Az egyik az arab mesemonds hagyomnyaiban keresend, amely szerint a mesket kvlrl kellett tudni, s rott anyaghoz csak idnknt fordultak, sokszor csak az elads nagyobb hatsa kedvrt. gy a mesk nem kerltek lejegyzsre. A msik ok pedig az arab „magas” irodalom viszonya a fikcihoz, a kitallt trtnetekhez. Az Ezeregyjszaka trtnetei s ltalban a mese lenzett mfaj volt a mvelt arabok krben, regeknek, asszonyoknak s gyerekeknek val. Radsul a nyelvezete sem a megkvnt klasszikus arab nyelv, az 'arabya volt, hanem a sokkal lazbb, szmtalan perzsa s trk klcsnszt hasznl kzp-arab. Ezrt azutn kvl esett rdekldskn, nem foglalkoztak vele, s ez a legutbbi idkig jellemz volt. Az Ezeregyjszaka gy vlt a vilgirodalom rszv, hogy az arab irodalmi kztudat szinte tudomst sem vett rla.
Trtnetnek forrsai
Az rdektelensg ellenre fennmaradt nhny kzirat, amelybl nagy pontossggal rekonstrulni lehet az Ezeregyjszaka kialakulsnak folyamatt. A legrgibb arab kzirat a 800-as vek elejrl szrmazik Szribl, 1948-ban fedezte fel Nabia Abbott kutat. A cmlapot s az els oldalt tartalmazza, s a cme: knyv / amiben trtnetek tallhatk / az 1000 jszakbl.
Az egyik legfontosabb forrs al-Maszdi Murdzs adz-dzahab cm mvben tallhat, amelyet 947 s 957 kztt rt. Ebben utal az Ezeregyjszaka perzsa eredetre s a kerettrtnetre. Ibn an-Nadm al-Fihriszt cm munkjban, amely egy knyvkatalgus, s 987-988 krl fejezte be, szintn emlts esik a mesegyjtemnyrl, eredetrl, a kerettrtnetrl, valamint r al-Dzsahsijrrl, aki neves tuds ltre elhatrozta, hogy paprra veti az ezer mest, de halla megakadlyozta ebben, s csak 480 jszaka trtneteit jegyezte le. A kvetkez kzirat az -kairi zsinagga lepecstelt lomtrbl kerlt el (Genza-anyag), mint kiselejtezett irat. A 12. szzadban keletkezett, s egy knyvkeresked knyvklcsnzseinek nyilvntartsa volt, s az egyik knyv cme: Alf lajla va lajla, azaz Ezer jszaka s egy jszaka. Ez a mesegyjtemny vgleges cmnek els ismert elfordulsa.
Az Antoine Galland ltal hasznlt, s ma a prizsi Bibliothèque Nationale-ban tallhat szriai kzirat (G kzirat) a 282. jszakig tartalmazza a trtneteket. Ez a legkorbbi ismert lert vltozata az Ezeregyjszaknak, krlbell a 14. szzadban keletkezett.
Az Ezeregyjszaka kialakulsnak folyamata
Mind al-Maszdi, mind an-Nadm megemlti az Ezeregyjszaka kapcsn, hogy az a perzsa Hazr afszne (Ezer mese) fordtsa. Az els, pontos arab fordts valsznleg a 8. szzadban keletkezett Alf hurfa (Ezer trtnet) cmmel. A hurfa fantasztikus trtnetet, mest jelentett, gyakran pejoratv rtelemben. Al-Maszdi is ezen a cmen emlti a knyvet, de hozzteszi, hogy „az emberek Alf lajlnak nevezik”. Teht mr elkezddtt a lefordtott mesk iszlamizcija, talakulsa, s ltrejtt a 10. szzadra egy olyan vltozat, amely a perzsa mesk mellett arab mesket is tartalmazott, mint pldul a Szindbd-trtnetet.
A 12. szzadban keletkezett egy gyjtemny, amelyben valsznleg az al-Dzsahsijr ltal gyjttt mesk mellett egyiptomi trtnetek is helyet kaptak, s ekkor kapta vgleges cmt. Az Ezeregyjszaka fontosabb tnyezinek kialakulsa, bels fejldse a 14. szzadig tarthatott, de a gyjtemny vltozsa az eurpaiak rdekldsnek felledsvel elhzdott egszen a 19. szzadig.
Rtegek s alkotelemek
Arthur Boyd Houghton: A szultn megbocst Seherezdnak
Az Ezeregyjszaka mesinek kt alaprtege a bagdadi rteg s a kairi rteg. A kettt sszekti s homogn egysgbe forrasztja a magas szint muszlim vrosi kultra a maga kereskedivel, kzmveseivel s hivatalnokaival.
A bagdadi rtegnek kt trtnettpusa van. Az egyik a kereskedtrtnet (Tengerjr Szindbd utazsai), a msik a szerelmi trtnet (Ni'ma ibn ar-Rab s rablenya, Nu'm trtnete). Kln csoportot alkotnak a hres Abbszida kalifrl, Hrn ar-Rasdrl szl elbeszlsek. Bagdad mellett a msik fontos sznhely Baszra, amely pp az Abbszidk uralma alatt jtszott fontos szerepet a tengeri kereskedelemben. Ez alapjn a mesk keletkezst a 11-12. szzadra teszik. A bagdadi trtnetek ltalban rvidek, nlklzik a mgikus elemet s sok bennk a hivatkozs ltez pletekre, fldrajzi helyekre.
A kairi rteg a kereskedtrtnetek s az erotikus elbeszlsek mellett tbb anekdott, erklcsi pldzatot s llattrtnetet vonultat fel, tbb a termszetfeletti elem, a varzseszkznek vakon engedelmesked lny. A kutatk szerint a kairi mesk ksbb keletkeztek a bagdadi rteg trtneteinl, s felvtelket a gyjtemnybe az indokolta, hogy ki kellett tlteni a hinyz jszakk szmt olyan elbeszlsekkel, amelyeket a kznsg ismert.
A motvumok csoportostst segti a meskben elfordul szemlynevek eredetvizsglata, amely utalhat a trtnet keletkezsi helyre. De a legfontosabb maguknak a motvumoknak a vizsglata, s gy a kvetkez elemeket klnbztetik meg:
- Indiai elemek: az indiai mesk perzsa kzvettssel rkeztek az arab terletre. Indiai eredet mese maga a kerettrtnet is, s tbbek kztt az llatmesk s Dzsal’d indiai kirly s fia, Vird Khn trtnetnek meseciklusa.
- Perzsa elemek: elssorban a tndrmesk perzsa eredetek, kedvelt szereplik a dzsinnek. Ilyen kzismert mese Az benfa paripa.
- Arab elemek: az arab eredet meskre jellemz a rmes prza, valamint a prza s a vers vltakozsa. A versek ltalban ismert 12-14. szzadi kltktl szrmaz idzetek.
- kori mezopotmiai elemek: a bagdadi rtegre jellemzek. A Gilgames-eposz fedezhet fel az let vize motvumban, s felbukkannak a mezopotmiai trtnetekre jellemz flig ember, flig llat lnyek.
- Zsid/keresztny elemek: ilyen a varzsgyr s a repl sznyeg, mindkett a Salamon kirlyrl szl trtnetekbl ismert.
- egyiptomi elemek: a kairi rteg mesiben bukkannak fel. Legismertebb motvum az ’Al Baba s a negyven rabl trtnetbl ismert tmlkben rejtzkd rablk jelenete, amelynek eredete valsznleg Dzsehuti Joppe elfoglalsnl bevetett furfangja.
- Eurpai elemek: a szriai rtegben felbukkannak a keresztes hbork korbl szrmaz elemek is. Ilyen mese Nr ad-Dn s Marjam, az vksztn trtnete.
- Beduin elemek: az iszlm eltti beduin trtnetek csak elenysz szmban szerepelnek a gyjtemnyben, ezeknek a szerepli rendszerint rablk, barbrok.
| |